Následující stránky jsou určeny výhradně pro odborníky a podnikatele v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva. Potvrzuji, že jsem držitel Zbrojního průkazu nebo Zbrojní licence.
These web pages are designated only for experts and dealers in field of production and trade with firearms and ammunition. I am confirming that I am holder of gun passport or license!
Je správné, že zápalník bije do perkusní zápalky skoro na okraji a nikoliv doprostřed? Není to vada?
Vyosení zápalníků je samozřejmě záměr konstrukce. Zápalník musí mít proti sobě “kovadlinku” o kterou se opře třaskavá slož zápalky při úderu zápalníku. Touto kovadlinkou je plocha pistonu. Pokud by zápalník bil do nepodepřeného středu zápalky, tak by odpal nefungoval a ve většině případů by se zápalka pouze prohnula bez iniciace. Stejný funkční princip naleznete i u zápalek klasických nábojů.
Nemohu povolit pistony. Jak na to?
Pokud nepomůže důkladné mechanické vyčištění a prostříkání uvolňovačem šroubů, tak lze postupovat následovně: Vyklopte hlavňový blok, obalte jej ochrannou vrstvou látky, papírem nebo kusem ploché gumy, či PVC jako ochranu proti poškození povrchů. Pak to celé opatrně vložte do svěráku a s citem utáhněte. Přesvědčte se, že je stisknut jen hlavňový blok v obalu a nikoliv tělo zbraně. Na klíč pistonů místo originální krátké tyčky nasuňte jako páku delší tyčku nebo např. šroubovák a opatrně pistony povolte. Při zpětné montáži pistonů do hlavně nezapomeňte závit pistonu jemně namazat vhodnou grafitovou vazelínou.
Proč jsou perkusní zápalky vždy po výstřelu propíchlé od zápalníku?
Zápalník sám o sobě zápalku obvykle nepropíchne. Nejlépe je to patrné na selhané zápalce, která bývá pouze hluboce promáčklá. Zápalka při iniciaci třaskavé slože má takový explozivní výkon, že se často roztrhne nebo vyboulí a napíchne na aktivní vysunutý zápalník takovou silou, že se téměř vždy protrhne. V konstrukci zbraně se s tímto jevem počítá a není žádným problémem.
Po střelbě rozebírám na střelnici pro čištění celou zbraň a vždy něco ztratím. Jak to vyřešit?
Zbraň se po střelbě nikdy celá nerozebírá. Vyčistit je třeba hlavně, pistony a kontejnery zápalníků. Vnitřní mechanizmus zbraně je odolný proti zaprášení od spáleného prachu a čistí se až po mnoha stovkách ran, kdy je vidět otvory po kontejnerech velké znečištění nebo při zjištění horšího chodu mechanizmu. Vnitřní mechanizmus stačí po střelbě jen velmi lehce prostříknout olejovou mlhou. Pokud je nutno celou zbraň rozebrat, je vhodné to udělat v klidu doma a součástky po vyčištění a promazání sesadit přesně podle montážního schématu. Nezapomeňte na všechny vymezovací podložky!
Je perkusní zbraň dostatečně výkonná nebo je to jen lepší flobertka?
Pistole Detonics Gladiator v ráži .45 a .50 jsou skutečně výkonné zbraně, které jsou schopné na sebeobrannou vzdálenost razantně a rozhodně zastavit útočníka a způsobit mu odpovídající tkáňová poškození. Jejich výkon je na úrovni běžných střelných zbraní odpovídající ráže.
Jsou pistole Detonics Gladiator vhodné k trvalému nošení a jsou bezpečné?
Ano, pistole Gladiator jsou přímo zkonstruované na dlouhodobé a velmi bezpečné nošení. Disponují rozsáhlým systémem bezpečnostních prvků: Plně kryté zápalky se směrovým odvodem spalin, odpružené zápalníky, skryté úderníky, bicí pružina automaticky natažena až těsně před výstřelem, dlouhý chod spouště s vysokým odporem.
Zároveň je jejich použití velmi intuitivní a jednoduché. Pistole totiž neobsahuje kromě spouště a zámku hlavně žádné vnější ovládací prvky. Takže stačí pouze zamířit a dvakrát stisknout spoušť.
Mohou být perkusní varianty pistolí dlouhodobě nabité? Vystřelí spolehlivě i po měsících skladování?
Správně nabitá zbraň vydrží v běžném suchém prostředí funkční celé měsíce. Při každodenním nošení doporučujeme jednou za měsíc vystřelit nebo alespoň vyměnit zápalku. Pistony i vnitřek hlavně musí být při nabíjení zcela suché a bez stop oleje.
Nyní je zbraň volně prodejná, ale co se stane, pokud začne za několik let platit v ČR zbraňový diktát EU?***
Možnosti jsou v zásadě tři:
1. Pravděpodobná varianta - zákonodárci schválí rozumné minimální vtělení (vyhovění) směrnice EU do českého práva a perkusní pistole bude i nadále volně prodejná na občanský průkaz. Nanejvýš bude vyžadovat nějakou minimální dodatečnou registraci zbraně (nikoliv zbrojní průkaz).
2. Nepravděpodobná varianta - perkusní pistole se stane zbraní na zbrojní průkaz a drtivá většina jich skončí v ilegalitě, stejně jako svého času perkusní revolvery, kterých jsou v českých domácnostech plné šuplíky (vedle pistolí po dědovi a pušek po pradědovi).
3. Velmi nepravděpodobná varianta - politici se sešikují, zapomenou na své strachy, vytáhnou rytíře z Blaníku a půjdou nevoleným EU úředníkům jejich směrnici vetknout do řiti sponkami napřed. A pro uživatele zbraní v ČR se nic nezmění. Krásná pohádka, že?
***1.2.2021 - Tak výsledek je varianta číslo jedna. Perkusní zbraně jsou volně prodejné, jen je nutné jejich nabytí ohlásit úřadům.